سئو چیست؟


سئو چیست؟

تعریف سئو یا seo:

Seo مخفف Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی شده برای موتورهای جستجو می باشد.

مجموعه اعمالی که روی سایت انجام می شود و آن را برای موتورهای جستجوی اینترنتی نظیر گوگل، یاهو، بینگ و ... بهینه می سازد تا در نتیجه آن وب سایت رتبه بیشتری در سئو کسب کند و زودتر از سایت های رقیب خود هنگام جستجوی کاربران در موتورهای جستجو نمایش داده شود، سئو گفته می شود.

چرا باید سایت خود را سئو کنم!؟

سئو در واقع الگوریتم هایی است که موتورهای جستجو آن ها را برنامه ریزی و طراحی کرده اند و بر اساس آن سایت ها را در نتایج جستجوی کاربران می چینند و نمایش می دهند. موتورهای جستجو با هدف رعایت عدالت بین وب سایت های مختلف که با هم رقابت می کنند این الگوریتم ها را طراحی کرده اند تا سایت هایی که موارد بیشتری از الگوریتم آن ها را رعایت کرده اند رتبه بیشتری کسب کنند. این الگوریتم ها در واقع با هدف انتخاب سایت هایی که کاربر پسندتر هستند و محتوای بهتری دارند راه اندازی شده اند.

سئو در موتورهای جستجوی مختلف:

هر کدام از موتورهای جستجو در اینترنت، الگوریتم خاص خود را در سئو دارند. البته در کل الگوریتم تمام آن ها با هم یکسان است اما در برخی از جزئیات با هم تفاوت دارند. پس قبل از این که بخواهید سایت خود را منطبق بر سئو کنید ابتدا مشخص نمایید که جستجوی کاربران در کدام یک از search engine ها برایتان حائز اهمیت است و این موضوع را با متخصص سئوی سایت خود در ارتباط بگذارید.

سایت خود را برای کدام موتور جستجو سئو کنم!؟

از آن جا که گوگل محبوب ترین موتور جستجو می باشد اکثر سایت ها برای این search engine بهینه سازی می شوند. البته باز هم انتخاب با شما است و باید بررسی کنید که کاربران مورد نظر شما بیشتر بت کدام موتور جستجو کار می کنند.

چه مواردی روی سئوی سایت تاثیر می گذارد!؟

نکات زیادی روی سئو سایت تاثیر می گذارند، از جمله:

  • سرعت بارگذاری سایت
  • محتوای صحیح صفحات سایت
  • استفاده از کلمات کلیدی
  • Back Linkهای سایت
  • ساختار url  صفحات سایت
  • استفاده به جا و صحیح از متاتگ ها در کدنویسی سایت
  • جذب و نگهداری کاربر در سایت و ...

چه کسی کار سئو انجام می دهد!؟

هر کدام از این موارد توضیحات مفصل خود را دارند که ما آن ها را به زودی به صورت کامل در مقالات مربوط به خود توضیح خواهیم داد و شما از طریق سایت ما می توانید آن ها را مطالعه کنید و چنانچه سوالی داشتید با ما در میان بگذارید.

برنامه نویس یا طراح سایت کار سئو را هم انجام می دهد!؟

برخی از نکات و موارد سئو مربوط به کد نویسی و طراحی سایت می باشد که برنامه نویس سایت شما باید به آن ها آگاهی داشته باشد و آن ها را رعایت کند. برخی دیگر نیز مربوط محتوا و آنالیز محتوای سایت می باشد، که این کار را متخصص سئو انجام می دهد.

یک متخصص سئو، به نکات کلیدی الگوریتم ها سئو مسلط است و آن ها را به بهترین شکل به کار می بندد تا سایت شما بهترین نتیجه و بالاترین رتبه در سئو کسب نماید.

کار متخصص سئو از برنامه نویسی مجزا است اما در واقع این دو مکمل هم هستند. همانطور که متخصص سئو از برنامه نویسی اطلاعاتی ندارد یک برنامه نویس هم از کارهای یک سئوکار اطلاعی ندارد مگر آن بخش از نکات سئو که مربوط به برنامه نویسی سایت می باشد. پس هیچ گاه از یک نفر توقع انجام هر دو کار را نداشته باشید و هر کدام را به متخصص خود بسپارید تا بهترین نتیجه را بگیرید. البته باز هم یادآوری می کنیم که حتما برنامه نویسی و طراحی سایت خود را به کسانی بسپارید که علاوه بر حرفه ای بودن در زمینه طراحی و برنامه نویسی به نکات برنامه نویسی سئو هم تسلط داشته باشد و حتی بتواند شما را به متخصصان سئو معرفی نماید.

البته بسیاری از برنامه نویسان ابتدای کار به شما قول انجام سئوی سایت را هم می دهند، اما متاسفانه این دوستان از ناآگاهی مشتریان در این مورد سوء استفاده می کنند تا آن ها را ترغیب به قرارداد بستن کنند. در بهترین حالت این برنامه نویسان تنها نکات برنامه نویسی سئو را رعایت می کنند و سایت را سئو بیس طراحی می کنند در خیلی از موارد حتی برنامه نویسان همین نکات را هم نمی دانند و رعایت نمی کنند. و زمانی که شما به آن ها اعتراض کنید که چرا رتبه ای در سئو کسب نکرده اید و اصلا در نتایج جستجو نمایش داده نمی شوید یا پاسخشان این است که زمان می برد باید صبر کنید و یا شما را مقصر می کنند و می گویند محتواهایتان خوب نیست!

البته این نکته کاملا درست است که برای نتیجه گرفتن در سئو باید صبر داشته باشید چرا که این امر زمان بر است البته به شرطی که مطمئن باشید کار سئوی سایت شما را یک سئو کار واقعی انجام داده است.

خودم نمی توانم سایتم را سئو کنم؟

البته که نکاتی در زمینه تولید محتوا  در سئو حائز اهمیت است و صاحبان سایت ها هم خوب است که از این نکات مطلع باشند اما همان طور که گفته شد سئو یک تخصص است و برای خودش دنیای وسیعی دارد. پس باگر گرفتن نتیجه یخوبدر سئو برای شما اهمیت زیادی دارد، بهتر است حتما سئوی سایت خود را به متخصصان سئو بسپارید و از هزینه های آن فرار نکنیدچرا که بدون شک اگر سایت شما به خوبی سئو شود این هزینه ها به شما برگردانده می شوند.

پس همان طور که قدیمی ها هم گفته اند: "کار را به کاردان بسپارید".

 

نویسنده: نرگس حسینی

تگ ها

نظر دهید

Captcha
آیا می توانم به شما کمک کنم؟