پاپ آپ و کاربردهای آن در سایت


پاپ آپ و کاربردهای آن در سایت

پاپ آپ (PopUp) چیست؟

پاپ آپ (PopUp) که فارسی آن بالاپر یا واشو ترجمه می شود در واقع پنجره ای است که در صفحه ای از سایت باز می شود.

پاپ آپ برای موارد مختفی مورد استفاده قرار می گیرد و یک سری اطلاعات را به نمایش در می آورد. رایج ترین موارد استفاده پاپ آپ، نمایش یک مطلب یا محتوا، فرم ثبت اطلاعات و ورود به سایت و مواردی از این قبیل، نمایش تبلیغات می باشد.

امروزه بسیاری از سایت از این روش برای نمایش تبلیغات استفاده می کنند، اما آیا استفاده از پاپ آپ واقعا روش مناسبی است؟ برای پاسخ به این سوال ادامه مطلب را دنبال نمایید...

واکنش کاربران به پاپ آپ (PopUp) و تاثیرات آن بر روی سئو:

کاربران برای مشاهده مطلب خاصی وارد یک سایت می شوند حال اگر کاربر بعد از ورود به سایت یا صفحه ی خاصی از سایت با پاپ آپ برخورد کند برایش جالب نیست و از آن جا که به دنبال مطلب مورد نظرش است بلافاصله آن را می بندد و اصلا محتوای آن را نمی خواند. چنانچه تعداد پاپ آپ ها در سایت زیاد باشد آن گاه نه تنها جالب بلکه به نوعی برای کاربر آزار دهنده می شود چرا که برای خواندن هر مطلب یا هر صفحه ای مجبور است هر بار پاپ آپ های زیادی را ببندد که اصلا آن ها را نمی خواند و از نظرش مفید نیست. در نتیجه کاربر بعد از مدت زمان کوتاهی به طور کلی از سایت خارج می شود و به هدف خود را در سایت های دیگر جستجو می کند. این امر باعث می شود تا طول مدت زمان باقی ماندن کاربران در سایت شما کاهش یابد و همچنین در دراز مدت سایت شما به عنوان یک سایت خسته کننده و غیر مفید برایشان شناخته شود که دائما تبلیغاتی بیهوده را به صورت پاپ آپ به آن ها نمایش می دهد در نتیجه کاربران بعد از مدتی اصلا سایت شما را باز نخواهند کرد و این یعنی کاهش بازدید سایت شما که روی سئو تاثیر منفی می گذارد و رتبه سایت را کاهش می دهد.

از دیگر مضرات پاپ آپ می توان به کند کردن سایت هنگام بارگذاری اولیه اشره کرد. پاپ آپ های تبلیغاتی معمولا شامل تصاویر با کیفیت و زیبا هستند که برای لود شدن مدت زمانی را صرف می کنند و در نتیجه باعث کندی سایت می شوند که این امر نیز روی سئو تاثیر منفی دارد.

اکثر کاربران بعد از ورود به یک سایت با برخورد کردن به پاپ آپ بدون خواندن محتوای آن، پاپ آپ را می بندند 

از PopUp در سایت استفاده کنیم یا نه؟

استفاده از پاپ آپ در برخی موارد اشکالی ندارد بلکه باعث زیبایی سایت هم می شود مثلا برای فرم ورود به سایت و یا عضویت در سایت. در برخی موارد هم حتی می تواند مفید باشد برای مثال جاهایی که کاربر نیاز به راهنمایی دارد و برای اینکه او را به صفحه جدیدی لینک نکنیم می توانیم از پاپ آپ استفاده کنیم چرا که در این مورد حتی باعث تسریع در انجام عملیات کاربر هم می شود و سرعت را افزایش می دهد.

برخی مواقع پاپ آپ برای اطلاع رسانی یک امری به کاربر نمایش داده می شود برای نمونه اطلاعیه جشنواره و ...

استفاده از پاپ آپ برای اطلاعیه ها چنانچه یک بنر زیبا برای محتوای آن طراحی شده باشد که برای کاربر جلب توجه کند می تواند سودمند باشد، البته در این موارد هم نباید تعداد پاپ آپ های نمایش داده شده به کاربر زیاد شود و نکته بعدی اینکه هر پاپ آپ باید تنها یک بار به هر کاربر نمایش داده شود و در بازدیدهای بعدی کاربر از سایت دیگر پاپ آپ تکراری را به او نمایش ندهیم. نمایش ندادن پاپ آپ یک بار دیده شده توسط کاربر می تواند دارای یک بازه زمانی باشد که هنگام کدنویسی تنظیم می شود مثلا می تواند به صورت ماهانه یعنی یک بعد از آخرین باری که پاپ آپ نمایش داده شد دوباره آن را به همان کاربر نمایش داد یا این که طوری تنظیم کرد که کاربر تنها یک بار برای همیشه پاپ آپ را ببیند.

اما برای تبلیغات کمی متفاوت است!

آمار نشان مي دهد بيشتر كاربران بدون خواندن متن popup آن را بلافاصله بعد از باز شدن، مي بندند. پاپ آپ های تبلیغاتی از جمله روش های تبلیغ هستند که محبوبیت زیادی ندارند و به هرزنامه معروف هستند. در نتيجه بهتر است در طراحي سايت خود برای تبلیغات از پاپ آپ استفاده نكنيد، زيرا هم كاربر پسند نيست و هم باعث كندي در بارگذاري مي شود.

برای تبلیغات در سایت خود بهتر است از روش های دیگری همچون بنرهای تبلیغاتی ثابت در سایت استفاده کنید.

به صورت کلی باید هوشمندانه از پاپ آپ در سایت استفاده کرد چرا که در برخی موارد ممکن است سودمند و در برخی دیگر ممکن است مضر باشد و تاثیرات منفی به دنبال داشته باشد.

 

نویسنده: نرگس حسینی

تگ ها
نظرات کاربران
رضا عسگری

سایت خوبی دارید، موفق باشید

مدیر سایت

ممنون از لطف شما...

نظر دهید

Captcha
آیا می توانم به شما کمک کنم؟